Płaski brzuch to marzenie wielu osób. Osiągnięcie takiego stanu nie jest bardzo łatwe, zwłaszcza wtedy, kiedy przez kilka lat mięliśmy przestój i nie trenowaliśmy. Mitem, który należy obalić już na początku jest ten, jakoby ćwiczenia na mięsnie brzucha spowodowały, że schudniemy tylko z okolic brzucha. Aby spalić tkankę tłuszczową należy zbilansować ilość przyjmowanych kalorii, co przy dodatkowym ruchu spowoduje, iż tkanka tłuszczowa zacznie spalać się równomiernie na całym naszym ciele. Natomiast, ćwiczenia na mięśnie brzucha, pomagają w jego rzeźbie.

Na początek wyeliminuj ze swojego jadłospisu wszelkie potrawy, które zawierają węglowodany proste, posiadające wysoki indeks glikemiczny. Zaliczamy do nich chipsy, ciastka, biały chleb, fast foody oraz makarony. Następnie, skup się na ćwiczeniach. Nie można jednak wykonywać jedynie ćwiczeń na mięśnie zewnętrzne, koniecznie musisz wzmacniać również mięśnie głębokie – tylko równomierne ich wzmacnianie i rozwijanie da zadawalający efekt. Na jakich więc mięśniach musisz się skupić? Przede wszystkim na mięśniach skośnych (wewnętrznych i zewnętrznych), mięśniu piramidowym, poprzecznym, prostym oraz na mięśniach pleców.

  1. Klasyczne brzuszki. Połóż się na płaskiej, ale wygodnej dla kręgosłupie powierzchni (wykorzystując np. matę). Ugnij nogi w kolanach, ręce załóż za głową, rozstawiając szeroko łokcie. Ręce nie mogą podnosić głowy, mają być dla niej jedynie bardzo wygodnym oparciem. Spinając brzuch, podciągaj górą część tułowia do kolan i powoli opadaj w dół. Niech Twoja głowa się nie przemieszcza, nie podkurczaj podbródka. Dla początkujących 3 serie po 10 powtórzeń będą idealne. Pamiętaj, aby skupiać się nad tym, aby to brzuch wykonywał najtrudniejsza pracę, a nie kręgosłup, ręce czy nogi.
  2. Brzuszki skośne. Połóż się tak samo jak do wykonywania klasycznych brzuszków. Jedną stopę ustaw na kolanie drugiej nogi. Ręce trzymaj za głową i podnoś się w taki sposób, aby przeciwległy łokieć chciał dotknąć kolana nogi uniesionej. Po wykonaniu serii zmień nogę.
  3. Nożyce pionowe. Połóż się, wyprostuj nogi, podnieś łopatki i zepnij brzuch. Następnie powoli podnoś nogi naprzemiennie, jednak nie kładź ich na podłogę. Poczuj jak twój brzuch utrzymuje dwie nogi w powietrzu – pracuj nim, a szybko zobaczysz efekty!
  4. Nożyce poziomie. Połóż się, wyprostuj nogi, podnieś łopatki i również, tak jak przy nożycach pionowych, mocno zepnij brzuch. Podnieś nogi i wykonuj ruchy poziome. Aby wysiłek brzucha był największy, spróbuj utrzymać nogi jak najniżej, nie dotykając podłogi.

To tylko niektóre z bardzo bogatej oferty ćwiczeń na mięśnie brzucha. Wiele osób deklaruje, że bardzo duże efekty uzyskali po zastosowaniu ćwiczeń Weidera, tzw. 6W. Jednak muszą uważać na nią wszystkie te osoby, które mają problem z kręgosłupem (zwłaszcza z odcinkiem szyjnym).

Mięśnie brzucha potrzebują regeneracji. Wielu trenerów zaleca, aby treningi, zwłaszcza te bardzo wydajne, nie powinny być wykonywane codziennie. Mięsnie muszą mieć czas na regeneracje. Jeżeli ćwiczysz w domu, wystarczy że zaczniesz od 2 razy w tygodniu, a następnie, kiedy poczujesz, że możesz więcej, 3 lub 4 razy.