Sauna – korzystamy z niej coraz częściej i coraz bardziej ją doceniamy. Największą popularnością, cieszy się ona na Łotwie, w Estonii czy na Litwie, odgrywając tam bardzo ważną rolę. Odwiedza się ją nie tylko ze względów zdrowotnych, ale także społecznych czy religijnych. A jak jest w Polsce? Czy wiesz, jak sauna działa na Twój organizm? Czy w ogóle warto z niej korzystać?

Korzyści, które przynosi korzystanie z sauny, jest wiele. Przede wszystkim oczyszcza nasz organizm – pozbywamy się toksyn. Sauna oczyszcza naszą skórę jednak detoksykacja to nie jedyna korzyść. Sauna również ujędrnia nasze ciało i utrzymuje je dobrej kondycji. Ponadto, podnosi odporność organizmu. Chodząc do sauny odprężamy się, co jest niezwykle zdrowe i korzystne dla naszego całego organizmu. Poleca się ją zwłaszcza osobom spiętym i nerwowym, a także sportowcom. Po wysiłkowym treningu, warto skorzystać z sauny, aby rozluźniła nasze mięsnie. Łagodzi bóle, nadwyrężenia mięśni i minimalizuje możliwość wystąpienia zakwasów. Ponadto, świetnie wpływa również na nasze samopoczucie, dlatego warto ją odwiedzać, jeżeli oczywiście nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Wskazania i przeciwwskazania

Korzystanie z sauny jest wskazane osobom, które cierpią na przewlekłe choroby, np. napięcia mięśni grzbietu, reumatoidalne zapalenie stawów (ale nie w stanie ostrym), czy zesztywnienia wokół kręgosłupa. Poleca się ją także osobom cierpiącym na choroby płuc oraz depresje. Z kolei, unikać jej powinni ludzie z infekcjami, przeziębieniem oraz gruźlicą, cierpiący na astmę, kobiety w ciąży i osoby z niewydolnością serca oraz krążenia. Nawet jeśli bardzo lubisz saunę, musisz powstrzymać się jeżeli przyjmujesz leki przeciwzakrzepowe, miałeś niedawno operacje lub zabiegi, posiadasz implanty oraz endoprotezy. Pamiętajmy, że sauna, choć oferuje wiele cennych dla naszego organizmu korzyści, to jednak nie jest dla wszystkich! Przed wizytom, warto zapytać np. lekarza, czy nasz stan zdrowia umożliwia korzystanie z tego, naprawdę fantastycznego miejsca!