Piękny uśmiech jest wizytówką każdego człowieka, a zdrowe zęby mają bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dlatego też o zęby trzeba dbać. Koniecznością jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Należy również pamiętać o wykonywaniu zabiegów usuwających płytkę nazębną oraz osadów i przebarwień, czyli piaskowaniu.

Na czym polega piaskownie?

Zabieg dentystyczny jakim jest piaskowaniem zębów wykonuje się za pomocą piaskarki stomatologicznej. Strumień wody pod ciśnieniem z drobinami czyszczącymi i innymi składnikami pozwala na dotarcie do trudnodostępnych miejsc, włączając w to przestrzenie międzyzębowe. Pozostający w jamie ustnej piasek usuwany jest za pomocą ssaka. Piaskowanie usuwa płytkę nazębną, która powstaje w wyniku pozostających resztek jedzenia połączonych m.in. z bakteriami znajdującymi się na zębach. Zabieg usuwania płytki nazębnej jest szczególnie ważny. Bakterie pozostające na zębach niosą za sobą poważne konsekwencje. Między innymi mogą doprowadzić do powstaniu stanu zapalnego dziąseł czy nawet paradontozy, przyspieszają też powstawanie ubytków. Oczywiście bardzo ważną rolę pełni systematyczne szczotkowanie zębów, jednak nie jest ono wystarczająco skuteczne, ponieważ szczoteczka nie dociera do wszystkich miejsc, gdzie gromadzi się płytka nazębna. Po piaskowaniu należy wykonać fluoryzację, która wzmocni szkliwo. Piaskowanie jest bezbolesnym zabiegiem. Zdarza się jednak, że pacjent może odczuwać dyskomfort w postaci podrażnionych dziąseł. W jamie ustnej pojawić się może również nieprzyjemny posmak.

Dla kogo piaskowanie?

Zobacz opis – Piaskowanie zębów Katowice. Pamiętaj, piaskowanie zębów to zabieg, z którego regularnie powinni korzystać wszyscy pacjenci. Szczególnie jednak muszą o nim pamiętać osoby, które mają problem z osadami nazębnymi. Dotyczy to głównie palaczy, osób pojących duże ilości kawy oraz herbaty czy noszących aparat ortodontyczny. U tych pacjentów zaleca się wykonywanie zabiegu co kilka miesięcy. Piaskowanie jest także zabiegiem uzupełniającym skaling, czyli usuwaniu trwałych złogów nazębnych. Warto jednak dodać, że piaskowanie nie usuwa trwałych przebarwień. Przeciwwskazania do wykonania piaskowania to reakcje alergiczne na sodę bądź też inne składniki, jakie stosowane są podczas zabiegu, a także stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, zaburzenia czynności płuc oraz owrzodzenie narządów układu pokarmowego.

O czym należy pamiętać?

Po wykonaniu w pełni bezpiecznego zabiegu piaskowania, który zwykle trwa około 30 minut, należy pamiętać o kilku zaleceniach. Przede wszystkim pacjenci przez 3 godziny od jego zakończenia powinni zrezygnować z palenia papierosów, picia kawy, herbaty, winna czy też innych napojów powodujących przebarwienia. Warto również pamiętać, że w celu utrzymania uzyskanego efektu jak najdłużej, należy zachowywać właściwą higienę jamy ustnej. Szczotkowanie, co najmniej dwa razy dziennie, używanie nici dentystycznej oraz stosowanie płynów do płukania ust w połączeniu z regularnymi wizytami u stomatologa i zabiegami dentystycznymi pozwoli uchronić zęby przed próchnicą i różnego rodzaju chorobami dziąseł.