Jazda na rowerze jest sportem nie tylko bardzo ostatnio popularnym, ale przede wszystkim bardzo skutecznym; poprawia naszą kondycję, rzeźbi ciało, pomaga schudnąć i ogólnie sprawia, że nasze życie jest weselsze. Poza tym, rower jest dla każdego – jeżdżą na nim małe dzieci, młodzież, osoby dorosłe, w pełni wieku i seniorzy. O popularności tego sportu świadczą także organizowane treningi rowerowe w klubach fitness, które przyciągają ogromnie dużo chętnych osób, które chcą nico tracić na wadze i zmienić rzeźbę swojego ciała.

Początki

Początki na rowerze są jednak trudne, zwłaszcza dla tych osób, które nie mają dobrej kondycji. Potrzebne jest zatem małe przygotowanie, aby treningi były efektywne, ale przede wszystkim przyjemne. Pamiętajmy, że jazda na rowerze to długotrwały wysiłek. Trudno wyobrazić sobie bowiem, że wyjdziemy z rowerem, przejedziemy się wzdłuż jednej ulicy i wrócimy do domu. Warto więc wzmocnić organizm i zająć się kondycją. Wydolność układu oddechowego i krwionośnego, a także wytrenowanie mięśni z pewnością Ci się przyda. Warto zatem zacząć biegać oraz trenować mięsnie nóg. Jeżeli nie masz na to czasu, kilka przejażdżek na rowerze w tygodniu, na pewno wzmocni Twój organizm. Warto rozpoczynać od prostych tras, nawet zupełnie miejskich, aby przyzwyczaić organizm do wysiłku. Następnie możesz wydłużać czas treningów oraz urozmaicić ich trudność – wybierać mniej zaludnione trasy, i szukać takich, gdzie znajdują się wzniesienia i pagórki – początkowo może być trudno, ale już po kilku treningach zauważysz efekty.

Parametry

Aby móc monitorować swoje postępy, należy mierzyć czas oraz prędkość, a także pokonaną odległość i swoje tętno. Wiele rowerów jest wyposażonych w niektóre z tych funkcji. Jeżeli Twój rower ich nie ma, możesz skorzystać z różnych urządzeń, a także aplikacji, które z łatwością można ściągnąć na smartfon. Monitorowanie jest ważne, gdyż masz pod kontrolą swoje wyniki i postępy.

Schematy

Jazda na rowerze, jest takim samym sportem jak inne, zatem schemat również jest podobny. Zawsze wykonaj dobra rozgrzewkę całego ciała, a po treningu właściwym, nie zapomnij o roztrenowaniu. Zadaniem rozgrzewki jest przygotowanie układu krwionośnego, zwłaszcza serca, a także układu oddechowego do wysiłku. Poza tym, rozgrzewamy mięsnie, dzięki czemu możliwość wystąpienia urazu jest znacznie mniejsza. Roztrenowanie natomiast jest przeciwieństwem rozgrzewki – normalizujemy w tym czasie organizm. W tym czasie warto wykonać też kilka ćwiczeń rozciągających, zwłaszcza nogi. Dzięki temu nasze mięśnie będą smukłe.

Warto pamiętać, że jazda na rowerze, choć to doskonały sposób na walkę z kilogramami, jest przede wszystkim fantastycznym sportem, który można wykonywać zupełnie rekreacyjnie, np. z rodziną. Niech wypady na przejażdżki rowerowe kojarzą się nam przede wszystkim z przyjemnością, a nie z koniecznością.